Ztratil váš prsten svůj lesk a zanechává na prstech černou nebo zelenou barvu? Zde je několik možných vysvětlení a doporučení, které můžete udělat pro obnovení krásy vašich šperků.
Co způsobuje změnu barvy?
Postupem času bude jakýkoli kus stříbrných šperků, který je vystaven vzduchu, ztrácet svůj stříbrný nádech a černat. Stříbro je směs kovů s nejméně 92,5% stříbra a 7,5% jiných kovů. Jsou to další kovy, obvykle měď, které oxidují na vzduchu, což má za následek vytvoření tmavé vrstvy na stříbrných špercích.
Skvrny vznikají rychleji v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu a jeho znečištěním. Navíc i kontakt s látkami, jako je kosmetika, lak na vlasy, parfém, deodorant, tělové mléko, bělidlo atd., může urychlit proces oxidace. Stříbro v prstenu se může také oxidovat reakcí s kyselinami, vlhkostí v potu nebo reakcí s jiným krémem, případně nějakou chemikálií na kůži. Pojďme se podívat, co může takové černání šperků způsobit a jaká je proti němu nejlepší prevence.
Kosmetika
Make-up přítomný na kůži nebo oděvu je nejčastější příčinou zčernání nebo ztráty lesku šperků. Kosmetika často obsahuje chemické sloučeniny, které mohou strukturu samotných šperků porušit. Tyto sloučeniny mohou narušit velmi malé částečky kovu, které se jeví na povrchu šperku jako černý prach
Řešení: K vyleštění šperků použijte stříbrný hadřík. Při nanášení make-upu si nezapomeňte sundat prsteny a šperky. Pomocí mýdla a vody očistěte oblasti pokožky, které přijdou do styku se šperky, a ujistěte se, že je všechno mýdlo opláchnuté a máte suché ruce
Vlhkost
Vlhkost na vzduchu nebo na kůži může reagovat s mědí přítomnou ve všech stříbrných špercích, což způsobuje zelené zabarvení a poškození vrtsvy. Toto je poměrně častý problém při horkých a vlhkých dnech nebo u jedinců s tendencí se více potit.
Řešení: Udržujte své stříbrné šperky mimo prostředí koupelny. Když jdete do posilovny nebo do lázní, nechte své stříbrné šperky doma.
Kontakt se sloučeninami sulfátu
Sulfátové sloučeniny mohou také způsobit poškrábání stříbra. Nepoužívejte šperky v silně znečištěném prostředí. Při manipulaci s uhlím nebo olejem a při přípravě potravin obsahujících síru, jako jsou vejce, cibule, ryby nebo měkkýši, buďte také opatrní
Trápí vás červená a pálivá kůže?
Mýdla, saponáty a další čisticí prostředky se mohou hromadit pod prstenem nebo náramkem, což může způsobit dermatitidu. Před použitím mýdla nebo saponátu byste měli odstranit všechny šperky.
Za zčernáním šperků nebo změnou zabarvení mohou stát i léky, které užíváme delší dobu, zejména některá antibiotika.
Prevence je lepší než léčba!
Stejně jako u většiny věcí v životě je lepší problém předcházet, než jej opakovaně řešit! Níže uvádíme několik jednoduchých tipů, jak zabránit zabarvení stříbrných šperků:
Udržujte šperk v čistotě
Na konci dne své stříbrné šperky sundejte, očistěte je suchým měkkým hadříkem nebo leštícím stříbrným hadříkem a poté je uložte.
Udržujte je v bezpečí
Skladujte své šperky v suchém vzduchotěsném obalu – například v malých taškách na zip. Je lepší skladovat kusy jednotlivě, snižujete tak že se šperky navzájem poškrábou. A samozřejmě si vždy sundejte stříbrné šperky, než půjdete do sprchy, bazénu nebo horké vany.