Narození dítěte je důležitým životním milníkem každé rodiny. Na svět přijde nový život a s ním i spousta radosti a štěstí. Tyto nezapomenutelné chvíle společně s rodiči prožívají všichni členové rodiny a přátelé. Je proto dobrým zvykem, že maminka a její potomek bývají něčím obdarováni. 

Praktickou pozorností mohou být například pleny. Darem, kterým nešlápnete nikdy vedle, je ovšem vždy oblečení pro miminko. Toho není u malých nezbedníků nikdy dost. Navíc až si za pár let budou rodiče prohlížet věci po svém tehdejším drobečkovi, je pravděpodobné, že si na vás hned vzpomenou, když na vámi zakoupený kousek narazí. Po náročném těhotenství může být skvělým dárkem také kosmetika s kyselinou hyaluronovou, pro vzpruhu pleti.

Další sázkou na jistotu je šperk – jak pro maminku, tak pro miminko. Jde o dar trvalejší, který může mít jeho nositel stále u sebe a při pohledu do zrcadla si na toto období s notnou dávkou nostalgie vždy vzpomene. V případě maminky jde také o vyjádření vděčnosti. Později se pak šperky mnohdy předávají z generace na generaci. Co se týče typu šperku, v tomto případě se většinou sází na klasiku. Tedy náhrdelník, prsten nebo náušnice. Pro děťátko spíše náušničky nebo řetízek.

 

Jaký vybrat kov a kámen? 

Nejběžnějšími kovy, které se hodí k této příležitosti, jsou podle tradice bílé nebo růžové zlato. Jeden z těchto materiálů můžete zvolit pro miminko i maminku. Pokud ovšem víte, že maminka preferuje například stříbro nebo žluté zlato, obdarovaná se jistě neurazí. Kompromisem může mít kombinace tří materiálů – bílého, růžového a žlutého zlata. Tento vývěr je značně symbolický, neboť bílé zlato má značit čistotu dítěte, růžové něžnost ženy a žluté sílu muže. Tato myšlenka také velice dobře vystihuje symboliku tří, o které se můžete dočíst níže. 

Další dilema může způsobit rozhodování jaký kámen k již vybranému kovu zvolit a jestli vůbec nějaký. Nejčastějším šperkem je diamant, který již od dávných dob značí dokonalost a čistotu. Pokud byste raději nějaký barevný kámen, můžete se rozhodovat podle pohlaví dítěte. U holčiček se hodí světle růžové až červené drahokamy, například rubín, turmalín nebo morganit. chlapečka můžete šáhnout po modrém safíru, akvamarínu nebo tanzanitu. Dalším způsobem, jak se rozhodnout, pokud maminka nemá jasně dané preference, je zvolení kamenu podle měsíce narození 

Leden Granát 

Únor Ametyst  

Březen Akvamarín 

Duben Diamant 

Květen Smaragd 

Červen Perla 

Červenec Rubín 

Srpen Olivín 

Září Safír 

Říjen Opál 

Listopad Topaz 

Prosinec Tanzanit 

Motiv může říci mnoho 

V případě narození prvního dítěte jsou velmi oblíbené šperky se třemi drahokamy. Ty mají symbolizovat rodinu – matku, otce a novorozené dítě. Se třemi kameny se nejčastěji vyrábějí prstýnky a přívěsky. Pokud jste se rozhodli pro klenot bez drahokamů, můžete zvolit variantů z tří různých kovů (viz výše). 

Dobrou volbou bude dozajista i motiv srdce nebo klíče. Srdce symbolizuje lásku mezi rodiči i mezi rodiči a potomkem. Klíč má připomínat den velké změny a nově otevřených dveří v životě.  

Pokud se přikláníte více k jednoznačnosti, nabízí se motiv, ve kterém se přímo nachází matka a dítě. Může jít například o siluetu matky s potomkem doplněnou a drahý kámen. Takovéto šperky bývají vyráběny právě k těmto příležitostem a symbolizují mateřské pouto. 

Originálním klenotem může být také medailon, který se později doplní buď o fotografii miminka nebo například o pramínek jeho vlasů. 

Šperky s tajemstvím 

V dnešní době jsou velmi moderní personalizované klenoty. Technikou gravírování můžete do šperků, nechat navždy zaznamenat nějaké poselství. Vhodnými šperky pro tuto techniku jsou ty, které mají rovnou plošku, například prstýnek nebo přívěsek.  Většinou se jedná o doplnění jména nebo iniciál miminka. Možností je také datum a čas narození. Pokud chcete miminku popřát něco do života, můžete nechat vyrýt krátké přání. Do úvahy přichází i znamení zvěrokruhu.