Všechny zlaté šperky si zaslouží vyniknout svým leskem a zářit i měsíce po jejich pořízení. Ať už se jedná o vaše každodenní šperky až po jedinečné kousky, které máte schované jen na zvláštní příležitosti, je třeba šperkům věnovat čas za čas nějakou péči. Nános mýdel a krémů, každodenní prach a jiné nečistoty, můžou mít za následek matný a neživý vzhled šperků.

Dobrou zprávou je, že si můžete své šperky čistit i doma – a je to snazší, než si myslíte. Přinášíme Vám tipy na jednoduchou metodu, kterou snadno zvládnete i v domácím prostředí.

 

Jak vyčistit zlaté šperky doma?

  1. Smíchejte trochu mýdla s teplou, ne horkou vodou
  2. Přidejte několik kapek amoniaku
  3. Opatrně kartáčujte novým měkkým zubním kartáčkem
  4. Opláchněte vlažnou vodou.
  5. Osušte vzduchem nebo opatrně papírovou utěrkou nebo běžným hadříkem.

Pamatujte: zlato je měkký kov. Během procesu čištění a sušení buďte opatrní.

 

Nebezpečí, kterým se při čištění zlatých šperků vyhněte

  • Mýdlo s neznámým složením či antibakteriální mýdla, které mohou být agresivnější
  • Chlor – zejména při vysokých teplotách např. ve vířivce, může trvale poškodit nebo odbarvit vaše zlaté šperky.
  • Nezapomeňte si šperky sundat také při čištění chlorovým bělícím prostředkem!

 

Zlaté šperky s barevnými drahokamy

Vzhledem k vlastnostem mnoha barevných drahokamů doporučujeme poradit se se svým klenotníkem o nejbezpečnější metodě čištění doma u všech kusů s kameny jinými než čistými diamanty. Mnoho přírodních drahých kamenů může mít navíc zvláštní úpravu, která má na péči o šperky vliv.

Pokud i presto chcete svůj šperk udržovat krásně lesklý, bezpečnou metodou čištění pro všechny šperky s drahými kameny je směs mýdla a vody.

 

Návštěva klenotníka

Přestože výše popsaná metoda je nejlepším způsobem čištění zlatých šperků doma, doporučujeme vždy půlroční návštěvu místního klenotníka. Váš klenotník bude vždy znát správné postupy v závislosti na konkrétním typu drahokamu a kovu a zajistí, aby nedošlo k žádnému poškození šperku.