Všechny zlaté šperky si zaslouží vyniknout svým leskem a zářit i měsíce po jejich pořízení. Ať už se jedná o vaše každodenní šperky až po jedinečné kousky, které máte schované jen na zvláštní příležitosti, je třeba šperkům věnovat čas za čas nějakou péči. Nános mýdel a krémů, každodenní prach a jiné nečistoty, můžou mít za následek matný a neživý vzhled šperků.
Dobrou zprávou je, že si můžete své šperky čistit i doma – a je to snazší, než si myslíte. Přinášíme Vám tipy na jednoduchou metodu, kterou snadno zvládnete i v domácím prostředí.
Jak vyčistit zlaté šperky doma?
- Smíchejte trochu mýdla s teplou, ne horkou vodou
- Přidejte několik kapek amoniaku
- Opatrně kartáčujte novým měkkým zubním kartáčkem
- Opláchněte vlažnou vodou.
- Osušte vzduchem nebo opatrně papírovou utěrkou nebo běžným hadříkem.
Pamatujte: zlato je měkký kov. Během procesu čištění a sušení buďte opatrní.
Nebezpečí, kterým se při čištění zlatých šperků vyhněte
- Mýdlo s neznámým složením či antibakteriální mýdla, které mohou být agresivnější
- Chlor – zejména při vysokých teplotách např. ve vířivce, může trvale poškodit nebo odbarvit vaše zlaté šperky.
- Nezapomeňte si šperky sundat také při čištění chlorovým bělícím prostředkem!
Zlaté šperky s barevnými drahokamy
Vzhledem k vlastnostem mnoha barevných drahokamů doporučujeme poradit se se svým klenotníkem o nejbezpečnější metodě čištění doma u všech kusů s kameny jinými než čistými diamanty. Mnoho přírodních drahých kamenů může mít navíc zvláštní úpravu, která má na péči o šperky vliv.
Pokud i presto chcete svůj šperk udržovat krásně lesklý, bezpečnou metodou čištění pro všechny šperky s drahými kameny je směs mýdla a vody.
Návštěva klenotníka
Přestože výše popsaná metoda je nejlepším způsobem čištění zlatých šperků doma, doporučujeme vždy půlroční návštěvu místního klenotníka. Váš klenotník bude vždy znát správné postupy v závislosti na konkrétním typu drahokamu a kovu a zajistí, aby nedošlo k žádnému poškození šperku.