Pěkné a funkční prádlo by nemělo chybět v žádném dámském šatníku. Vybrat ale takové, které bude pěkné na pohled, dobře padne a nebude vás nikde tlačit, to už je věda. Na co se při výběru zaměřit?

Spodní prádlo musí perfektně padnout

To je prostě základ. Dámské spodní prádlo nesmí nikde škrtit a tlačit, ani odstávat. Není žádným tajemstvím, že mnoho žen nosí špatnou velikost podprsenky. Zatímco běžně v obchodě si kupují třeba košíčky D, když si nechají poradit od odborníků, odchází klidně s košíčky označenými B. Vybrat dámské kalhotky nebo trenky je o poznání snazší.

Jak vybrat správnou velikost podprsenky?

Jen se zamyslete nad tím, podle čeho si podprsenku vybíráte. Jednou jste si koupila nějakou velikost, zdá se, že vám sedí, automaticky tak volíte stejnou velikost. Kromě toho se řídíte barvou, možná i střihem, který je vám nejpohodlnější. Napadlo by vás, že vhodně zvolená velikost podprsenky vám může ubrat nejen pár kilogramů, ale i let?

  Pozor na obvod

  Velký obvod podprsenky je nejčastější chybou při výběru. Pak váhu prsou nosí ramena, ramínka se vám do nich zařezávají, vy se různě hrbíte a kroutíte, jste unavená. Podprsenka vám taky často vyjíždí mezi lopatky, nebo vám prsa utečou pod kosticemi, když zvednete ruce. 

  I na velikosti košíčků záleží

  Některé ženy si z důvodu pohodlí zvolí větší košíčky, aby je nikde nic netlačilo. Častá je i opačná situace. Košíčky jsou malé, prsa z nich přetékají ven a vypadá to, jako byste měla prsa hned dvoje. 

  Víte, že když si podprsenku opravdu dobře vyberete, nebudete si ji muset během dne vůbec upravovat?

  Hlavně se dobře změřit

  Vezměte si krejčovský metr, který je ohebný, a změřte se pod prsy a přes ně.

  • Rozměr pod prsy měřte oblečená v podprsence tak, aby vás metr pevně obepínal. Přiložte ho těsně pod lem podprsenky a získáte potřebný obvod.
  • Rozměr přes prsa udává velikost košíčků. Zase se měřte v podprsence, najděte nejplnější místo hrudníku a změřte ho při výdechu. POZOR! Metr nesmí nikde klouzat.
  • Co s naměřenými hodnotami? Od naměřeného obvodu klidně odečtěte zhruba 5 cm, získáte obvod podprsenky, po kterém máte pokukovat. Velikost košíčků zase vypočítáte tak, že od čísla naměřeného přes prsa odečtete rozměr přes prsy. Pak už si jen najděte tabulku velikostí vámi vybrané značky a podle vypočítaného rozdílu vyberte velikost košíčků.

  Push-up, kostice, balkonet?

  Typ podprsenky vybírejte podle své postavy a aktuální potřeby. Musíte se cítit skvěle a žensky. Není důležité, jestli na sobě máte krajky nebo obyčejnou bavlnu. V obojím můžete vypadat nádherně.

  • Push-up podprsenky se hodí pro ženy s drobnou postavou nebo malým poprsím.
  • Podprsenku bez kostic nebo s malou výztuhou mohou volit ženy s malými nebo středně velkými ňadry.
  • Balkonet neboli půlová podprsenka je vhodná pro ženy s drobným i větším poprsím, modeluje přirozené zakřivení ňader, nadzvedává je.
  • Podprsenka bez ramínek neboli bandeau je vhodná pro drobná a středně velká ňadra.
  • Vyšší podprsenku ocení ženy s plnějším poprsím.

   Jak vybrat pohodlné spodní kalhotky?

   I pro jejich výběr je třeba se správně změřit. Oblékněte si spodní prádlo, postavte se rovně a změřte obvod boků v jejich největším obvodu. Podle tabulky výrobce vyberte vhodnou velikost.

  Náš tip: Když je naměřená hodnota mezi dvěma velikostmi, sáhněte raději po té větší. 

  Na tvaru kalhotek taky záleží

  Každé ženě sedne něco jiného. Z jakých tvarů můžete vybírat?

  • Tanga se nosí pod sukně i kalhoty, eliminují viditelné okraje a švy pod oblečením. Jsou vhodné pro štíhlou postavu. 
  • Bikini jsou klasikou, která nezklame. Vykrojené nohavičky nohy opticky prodlouží, hodí se hlavně pod bokové kalhoty.
  • Kalhotky s nohavičkou mají v oblibě hlavně mladé ženy, sluší ale všem se štíhlou postavou. Boky opticky rozšíří, bříško odhalí.
  • Kalhotky High-cut briefs patří k těm nejoblíbenějším a nejpohodlnějším. Bříško stáhnou, zadeček pěkně vytvarují.
  • Classic briefs jsou velmi pohodlné, hodí se spíš k domácímu nošení.