Náušničky bývají prvním šperkem, který ozdobí vaši malou princeznu. Kromě toho, že samotný akt darování má určitý symbolický význam, tento šperk bude s vaším dítětem růst, a nakonec se stane cennou památkou a možná i investicí. Přestože propichování dětských oušek má bohatou historii, která sahá až k dávným civilizacím, trendy se stále vyvíjejí, a dnešní novopečení rodiče či prarodiče mají na výběr z celé škály různých motivů a designů. Jaké parametry by dětské náušnice měly splňovat a jak vybrat ty nejkrásnější pro vaši holčičku?

Investice do materiálu se vyplatí

V Ateliéru KLENOTA jsme přesvědčeni, že si dětské náušnice zaslouží ten nejkvalitnější materiál, a tak je vyrábíme výhradně ze 14k zlata. Zlato z módy nikdy nevyjde, a platí to i u dětských šperků. Volba takto ušlechtilého kovu má ale ještě jiný rozměr, a to zdravotní. Alergie na šperky či podráždění pokožky je u šperků ze zlata minimální. Další výhoda zlata je jeho trvanlivost a pevnost. Vaše holčička bude s náušnicemi vstávat i usínat a nelze očekávat, že je bude střežit jako oko v hlavě. Žluté, bílé i růžové zlato mají podobné vlastnosti a budou miminku slušet, takže je jen na vás, jakou barvu zvolíte.

Design by měl přinášet radost a optimismus

Ačkoli náušnice pro miminko vybíráte vy, myslete i na to, aby později lahodily oku malé slečny. Design dětských náušnic by měl být hravý i vkusný zároveň. Určitý balanc mezi roztomilostí a nadčasovostí bude klíčem k tomu, aby si tento první šperk udržel svou pozici mezi oblíbenými ozdobami vaší malé parádnice po dlouhá léta.

Přírodní motivy

Drobné zázraky přírody a schopnost dětí radovat se z jejich objevování každičký den, to byla hlavní inspirace pro novinky z kolekce dětských náušnic Atelieru KLENOTA. Náušničky s motivem motýlka nebo berušky jsou ztělesněním kouzelného dětského světa, který nás tolik fascinuje. V tomto ohledu jsou i další přírodní motivy jako kytička nebo trojlístek sázkou na jistotu.

Diamanty a drahé kameny

Kombinace s diamanty rozzáří každý dívčí obličej. Pokud se rozhodnete pro dětské náušnice s diamanty, pořizujete rodinný klenot, který pro každou další generaci bude nabývat na hodnotě. Alternativou jsou barevné drahé kameny, které zase můžete sladit s barvou očí dítěte. Topaz a safír zvýrazní modrou barvu, smaragd zelenou.

Minimalismus

Jednoduché tvary jako hvězda, kapka nebo srdíčko jsou natolik univerzální, že porostou s dítětem a nehrozí, že by někdy omrzely. Šperk se stejným motivem navíc může nosit dcera i maminka. Dají tak světu najevo, že jsou nerozlučná dvojka.

Bezpečnost a kvalitní provedení

Dětské náušnice jsou typem šperku, který má svá specifika. V první řadě by měly být konstruované více s ohledem na bezpečnost. Ideální volbou pro malá děvčátka od 3 měsíců až zhruba do 8 let jsou náušnice se zapínáním na tzv. brizuru, kdy se pohyblivá část provlékne dírkou v uchu a vpředu uchytí do očka. Je téměř nemožné, aby si ji malé dítě samo odeplo a rovněž riziko zachycení náušnice je minimální. Toto zapínání vyžaduje opatrné zacházení, aby nedošlo k deformaci háčku.

Kdy nechat propíchnout ouška?

Podle tradičního přístupu se propichují ouška malému miminku, ideálně mezi 3 až 6 měsíci, po očkování hexavakcínou. Předpokládá se, že si miminko tento zážitek okořeněný trochou nepříjemné bolesti nebude pamatovat a nemusíme ho na celou věc ani nijak důkladně připravovat. Někteří rodiče se ale rozhodnou počkat pár let a nechají holčičku, aby se rozhodla sama, zda chce nosit náušnice a nechat si propíchnout uši. Překonání strachu a následná hrdost, že to zvládla, je velmi hodnotný prožitek, které si s sebou odnese. A samozřejmě malá slečna ocení, že si může náušničky vybrat podle vlastního vkusu.

Šperky KLENOTA jsou navržené a vyrobené v našem pražském ateliéru, a to s důrazem na nadčasový design a kvalitní zpracování. Všechny dětské náušnice je možné objednat ve vybrané barvě zlata.